BETA
Mądry przed szkodą

CB Radio w telefonie

Uwaga Kierowcy

Już przeszło 6 miesięcy działają kanały informacyjne 112. Do ich obsługi wystarcza telefon komórkowy z zainstalowaną aplikacją Zello. Dzięki niej nasz telefon zmienia się w niemal profesjonalną krótkofalówkę.

Zasada działania aplikacji jest bardzo podobna do CB-Radia. Kierowcy widząc zdarzenie drogowe, kolizję czy wypadek przekazują ostrzeżenie innym użytkownikom w formie komunikatów głosowych. Aplikacja doskonale sprawdza się już w kilku większych miejscowościach w Polsce. Takie kanały jak : „wroclaw112”, „wawa112”, „poznan112” , „jelenia112”, „krakow112” , „opole112” , „szczecin112”  mają już po kilka tysięcy zarejestrowanych osób. Nowe kanały z autostrad i dróg szybkiego ruchu również doskonale się rozwijają. Dla przykładu kanały „A1-PL” , ” A2-PL” , ” A4-PL” , „S3-PL” , „S7-PL” , „S8-PL” szybko nabierają na sile.

Aplikacja jest popularna także wśród służb ratunkowych, które jadąc do zdarzenia informują innych kierowców o utrudnieniach w ruchu, prosząc przy tym np. o utworzenie korytarza ratunkowego. Dzięki temu kierowca danego odcinka drogi wie już wcześniej czy musi się przygotować, aby ustąpić pierwszeństwa czy po prostu ominąć podaną drogę. Policja nie ukrywa, że promowanie używania tej aplikacji szczególnie wśród kierowców podnosi znacząco bezpieczeństwo na drogach i pomaga kierowcom w trudnych chwilach w trakcie zatorów, utrudnień i innych zdarzeń na drodze.

Popularność aplikacji w Polsce znacząco wzrosła po tym, jak okazało się, że ten sposób komunikowania doskonale sprawdził się w USA podczas huraganu Irma. Szereg publikacji i audycji w tym także w CNN, sprawiło, że grupa społeczników po przetestowaniu aplikacji, zaczęła aktywnie ją wdrażać i promować na naszym terenie. Zdecydowanie lepszy zasięg niż przy klasycznym CB, dostępność, prosta obsługa nie odwracająca uwagi kierowcy, szeroki zakres konfiguracji, a nade wszystko fakt, że aplikacja jest darmowa, sprawia, że ilość użytkowników rośnie w szybkim tempie.

Dla kierowców podróżujących z dziećmi duże znaczenie ma kultura wypowiedzi. W aplikacji ZELLO kanały są moderowane, co znaczy, że osoby używające wulgaryzmów, obrażające innych użytkowników są natychmiast i trwale blokowane. To kolejna przewaga nad klasycznym CB radiem, gdzie nad brakiem kultury wypowiedzi nie sposób było zapanować.

Powoli tworzy się bardzo szeroka sieć kanałów z numerem 112. W całej Polsce jest już przeszło 30 takich kanałów. Aplikacja świetnie sprawdziła się, choćby podczas ostatnich huraganów („Ksawery” i „Grzegorz”). Dzięki niej informacje o zagrożeniach bardzo szybko się rozprzestrzeniały.

Źródło: 24wroclaw.pl


Ładowanie
Uwaga Kierowcy