BETA
Mądry przed szkodą

Dwie trzecie kierowców nie rozpoznaje objawów odwodnienia

Fundacja ZenDriving

Aż 67% kierowców w Wielkiej Brytanii nie umie rozpoznać najważniejszych objawów odwodnienia organizmu, takich jak spowolnione reakcje, utrata koncentracji czy skurcze mięśni, które są bardzo ryzykowne dla nich samych, jak i innych użytkowników dróg.

68% wypadków w UK jest wynikiem błędów popełnionych przez kierowców, dlatego szczególnie ważna wydaje się nie tylko ostrożność, ale i właściwy poziom nawodnienia przed każdą podróżą. Pomimo iż ponad połowa zbadanych kierowców zdaje sobie sprawę z zagrożeń wynikających z odwodnienia, tylko niewielka część z nich podejmuje działania, aby mu zapobiegać. Zalecane jest picie około dwóch litrów wody dziennie, jednak okazało się, że 37% badanych pije tylko litr, zaś 18% wypija jeszcze mniej. 43% brytyjskich kierowców przyznaje, że wciąż nie wozi ze sobą butelki wody.

Odwodnienie jak alkohol

84% kierowców współdzieli przekonanie, że prowadzenie pod wpływem alkoholu jest bardziej niebezpieczne niż prowadzenie przez odwodnionego kierowcę. Jednak naukowcy z Loughborough University udowodnili w tym roku, że tylko umiarkowane odwodnienie prowadzi do tej samej liczby popełnianych błędów co 0,8 promila alkoholu we krwi kierowcy.

Zważywszy, że błędy kierowców coraz częściej stanowią przyczynę wypadków samochodowych, na alarm bije także Europejski Instytut Nawadniania: – Powszechny jest pogląd, że wielu kierowców unika picia napojów w trakcie długich podróży, aby uniknąć przerw na wizytę w toalecie, my jednak wiemy, że nawet niewielkie odwodnienie może wywołać takie objawy, jak ból głowy, znużenie i ospałość – wyjaśnia Jane Holdsworth, dyrektor Europejskiego Instytutu Nawadniania (EHI).

 

Objaw odwodnieniaProcent kierowców, którzy go rozpoznali
Ból głowy71,5%
Skurcze mięśni37,7%
Sucha skóra/usta67,4%
Utrata koncentracji59,3%
Wolniejsze reakcje42,7%
Zasłabnięcie58,6%
Zawroty głowy52,9%

 

Źródła:

  • Fleetnews.co.uk, Two-thirds of drivers fail to identify major symptoms of dehydration, 2015
  • Lau A., Pod względem liczby popełnianych błędów odwodnieni kierowcy nie ustępują nietrzeźwym!, Zdrowemiasto.pl 2015

Fundacja ZenDriving
http://fundacjazendriving.pl

Fundacja ZenDriving została założona w kwietniu 2013 roku. Jej głównym celem jest poprawa bezpieczeństwa drogowego poprzez edukowanie i szkolenie kierowców. Uświadamiamy, że koncentracja za kierownicą to nie tylko ręce wolne od innych czynności (takich jak obsługa telefonu czy nawigacji), ale przede wszystkim głowa wolna od innych myśli i spraw.

Ładowanie
Uwaga Kierowcy