BETA
Mądry przed szkodą

Nie włączaj klimatyzacji tuż po wejściu do auta

Uwaga Kierowcy

Jak donosi portal LifeHacking, nie warto uruchamiać klimatyzacji tuż po dostaniu się do samochodu. W największe upały, w trosce o własne zdrowie, warto uprzednio otworzyć okna, a klimatyzację włączyć kilka minut później. Oto dlaczego:

W instrukcji obsługi samochodu jest zazwyczaj wyraźnie napisane, że przed włączeniem klimatyzacji należy opuścić szyby na 2 minuty. Producenci nie mówią jednak wstydliwie, dlaczego.

Garść powodów medycznych. Samochód, zaparkowany w ciągu dnia pod drzewkiem, zawiera 400-800 mg benzenu. Jesli temperatura na zewnątrz wynosi powyżej 16°C, koncentracja benzenu osiąga nawet 2000-4000 mg. Jest to ponad 40-krotnie więcej, niż norma dopuszczalna. Wsiadając do auta z podniesionymi szybami, ludzie wdychają krytyczną ilość benzenu. Jest to toksyna, atakująca nerki, kości oraz wątrobę. Co gorsza, organizmowi jest bardzo ciężko wydalić tę truciznę.

Według badań, zanim „klima” zacznie schładzać powietrze w salonie, wyrzuca najpierw to, co nagrzewało się w plastyku. Zawarty w nim benzen powoduje raka.

Najlepiej jest zostawić okna otwarte przez parę minut i dopiero wtedy włączać klimatyzację.

Nigdy nie włączajcie klimatyzacji tuż po wejściu do auta! I przekażcie tę informację ludziom, na których zdrowiu wam zależy.


Ładowanie