BETA
Mądry przed szkodą

Niebezpieczeństwo w zasięgu ręki!

Uwaga Kierowcy

22 czerwca 2017 r. na terenie Zarządu Spółki Tramwaje Warszawskie i Zakładu Realizacji Przewozów R1 „Wola” przy ul. Siedmiogrodzkiej 20 rozpocznie się IX edycja ogólnopolskiej kampanii społecznej „Bądźmy Razem Bezpieczni”, mająca na celu zwiększenie świadomości społecznej uczestników ruchu drogowego w zakresie bezpieczeństwa oraz zmniejszenie liczby kolizji i wypadków, przede wszystkim tych spowodowanych używaniem telefonu komórkowego przez pieszych lub kierowców.

W dniu Inauguracji odbędzie się konferencja prasowa w formie panelu dyskusyjnego, w której wezmą udział:

  • Konrad Romik – Sekretarz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego
  • Dr hab. n. o zdr. Robert Gałązkowski –Dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego
  • Bartłomiej Morzycki – Prezes Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego
  • Marek Konkolewski – Dyrektor Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym przy Głównym Inspektoracie Transportu Drogowego
  • Wojciech Pasieczny – biegły sądowy, były Szef Wydz. Ruchu Drogowego KSP
  • Dr Maria Dąbrowska-Loranc – Dyrektor Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Instytucie Transportu Samochodowego
  • Beata Stasiak-Cieślak – psycholog transportu Instytut Transportu Samochodowego
  • Marzena Gomołowska-Domańska – Kierownik Sekcji Profilaktyki Społecznej Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji;
  • Marcin Kozoń – Szef Nadzoru Ruchu Tramwajów Warszawskich

W czasie konferencji zostaną poruszone tematy związane z działaniami prewencyjnymi w zakresie BRD, statystykami dotyczącymi wypadków z powodu używania telefonu w czasie uczestniczenia w ruchu drogowym, a także prowadzonymi działaniami edukacyjnymi.

Głównym punktem Inauguracji będzie widowiskowa symulacja wypadku tramwaju z samochodem osobowym oraz pokaz profesjonalnej akcji ratowniczej z udziałem specjalistycznych służb. Uczestnicy Inauguracji będą mieli okazję obejrzeć kilka inscenizacji sytuacji niebezpiecznych na drodze stwarzanych przez pieszych, czyli potencjalnie każdego z nas, w wykonaniu Ewy Lorskiej oraz Tomasza Gęsikowskiego – aktorów Teatru Kamienica.

Dodatkowo, uczniowie szkół podstawowych biorący udział w Inauguracji będą uczestniczyć w warsztatach dotyczących udzielania pierwszej pomocy, obejrzą muzyczny spektakl edukacyjny „Bezpieczna droga do szkoły” i pokaz technik interwencji i elementów samoobrony w wykonaniu Grupy Pokazowej Straży Miejskiej m.st. Warszawy, skorzystają z miasteczka ruchu drogowego WORD oraz wezmą udział w konkursach przygotowanych przez Komendę Stołeczną Policji.

Celem działań jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym poprzez edukację i zmniejszenie do zera liczby ofiar kolizji z udziałem tramwajów.

Kampania społeczna „Bądźmy Razem Bezpieczni” z roku na rok znajduje coraz większe grono odbiorców, co znacząco przekłada się na zmniejszenie ilości wypadków na drogach.

Tramwaje Warszawskie rozpoczęły kampanię w 2009 roku. Działania te odniosły oczekiwany skutek. Na przestrzeni tych 9-ciu lat liczba wypadków z udziałem pieszych oraz samochodów na warszawskich torowiskach zmniejszyła się o ponad 30%.

W ramach tegorocznej kampanii Spółka Tramwaje Warszawskie organizuje liczne wydarzenia edukacyjne – akademię filmową dla dzieci w czasie akcji Lato w mieście, warsztaty rowerowe w Miasteczku Ruchu Drogowego Straży Miejskiej dla seniorów, cykl audycji radiowych w lokalnej rozgłośni, spektakl edukacyjny „Kulek” dla uczniów szkół podstawowych oraz interaktywne warsztaty teatralne.

Szczegółowe informacje na temat w/w działań znajdują się na stronie internetowej: http://brb.waw.pl/

Prowadzenie pojazdu to wielofunkcyjna aktywność, w której uwaga musi obsłużyć wiele aspektów drogi naraz, począwszy od centralnego zadania, przez widzenie peryferyjne, ignorowanie dystraktorów, aż do przewidywania, co się wydarzy i podejmowania decyzji. Analizy psychologów transportu pokazują wyraźnie, że nie tylko intencje decydują o tym, że łamiemy przepisy, ale i stopień naszej uważności.

Obecnie najgroźniejszymi i najtrudniejszymi do zignorowania dystraktorami są urządzenia mobilne, angażujące coraz większe zasoby naszej uwagi. Badania naukowe donoszą, że rozmawianie podczas jazdy – nawet z użyciem zestawu głośnomówiącego – o 37% redukuje sprawność pracy obszarów mózgu odpowiedzialnych za dostrzeganie przeszkód na drodze i aż o 50% zmniejsza pole widzenia kierowcy. Natomiast każde odwrócenie wzroku od drogi na 2 sekundy podwaja prawdopodobieństwo wypadku. Sięganie po telefon, wybieranie numeru czy przeszukiwanie torby zwiększa ryzyko wypadku nawet 10-krotnie.

Problem rozproszenia przez smartfony nie dotyczy wyłącznie kierowców – piesi, którzy rozmawiają przez telefon, przechodzą przez jezdnię o 25% wolniej niż osoby skoncentrowane na bezpiecznym przekroczeniu ulicy. Natomiast 80% pieszych z telefonem zachowuje się ryzykownie: przechodzi bez upewnienia się, czy jest bezpiecznie, wchodzi na jezdnię zanim pojazd się zatrzyma lub przechodzi poza wyznaczonym miejscem. Podczas rozmawiania, SMS-owania, wyszukiwania muzyki, oglądania filmów, grania w gry, aktywności na portalach społecznościowych, pieszym przytrafiają się zderzenia z innymi ludźmi lub przeszkodami, upadki, spadanie ze schodów, z peronów, zranienia i złamania.

Ponad 64% tych wypadków z udziałem tramwajów jest powodowanych przez nieostrożnych kierowców i pieszych. Można śmiało przypuszczać, że przyczyną znacznej części tych zdarzeń jest korzystanie z urządzeń mobilnych w ruchu ulicznym.

Pamiętaj, niebezpieczeństwo jest w zasięgu Twojej ręki.


Ładowanie
Uwaga Kierowcy