BETA
Mądry przed szkodą

O kawie słów kilka

Fundacja ZenDriving
O kawie słów kilka
Oceń ten artykuł

Często pierwszą rzeczą, po którą sięgamy odczuwając senność lub zmęczenie jest kawa. Niestety, nie zawsze może nam ona pomóc tak, jak byśmy sobie tego życzyli, a w nadmiernych ilościach – może wręcz zaszkodzić.

Kofeina pobudza naszą aktywność, ograniczając funkcję mózgu odpowiedzialną za uczucie senności i otępienia. Spożycie kofeiny nieprzekraczające 3 filiżanek kawy dziennie zazwyczaj nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia. Jednak przekroczenie tej dawki może powodować objawy podobne do upojenia alkoholowego, a nagminne nadużywanie kawy może prowadzić do rozdrażnienia, bezsenności i przyspieszonego bicia serca.

Warto także pamiętać, że kawa nie działa od razu – dopiero po ok. 20-40 minutach od spożycia – i na krótką metę, czyli do 2 godzin. W sytuacji kryzysowej bardziej zdrowa i skuteczna byłaby więc krótka drzemka, która regeneruje organizm kierowcy w sposób natychmiastowy.

 


Fundacja ZenDriving
http://fundacjazendriving.pl

Fundacja ZenDriving została założona w kwietniu 2013 roku. Jej głównym celem jest poprawa bezpieczeństwa drogowego poprzez edukowanie i szkolenie kierowców. Uświadamiamy, że koncentracja za kierownicą to nie tylko ręce wolne od innych czynności (takich jak obsługa telefonu czy nawigacji), ale przede wszystkim głowa wolna od innych myśli i spraw.

Ładowanie
Uwaga Kierowcy