BETA
Mądry przed szkodą

O kawie słów kilka

Fundacja ZenDriving

Często pierwszą rzeczą, po którą sięgamy odczuwając senność lub zmęczenie jest kawa. Niestety, nie zawsze może nam ona pomóc tak, jak byśmy sobie tego życzyli, a w nadmiernych ilościach – może wręcz zaszkodzić.

Kofeina pobudza naszą aktywność, ograniczając funkcję mózgu odpowiedzialną za uczucie senności i otępienia. Spożycie kofeiny nieprzekraczające 3 filiżanek kawy dziennie zazwyczaj nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia. Jednak przekroczenie tej dawki może powodować objawy podobne do upojenia alkoholowego, a nagminne nadużywanie kawy może prowadzić do rozdrażnienia, bezsenności i przyspieszonego bicia serca.

Warto także pamiętać, że kawa nie działa od razu – dopiero po ok. 20-40 minutach od spożycia – i na krótką metę, czyli do 2 godzin. W sytuacji kryzysowej bardziej zdrowa i skuteczna byłaby więc krótka drzemka, która regeneruje organizm kierowcy w sposób natychmiastowy.

 


Fundacja ZenDriving
http://fundacjazendriving.pl

Fundacja ZenDriving została założona w kwietniu 2013 roku. Jej głównym celem jest poprawa bezpieczeństwa drogowego poprzez edukowanie i szkolenie kierowców. Uświadamiamy, że koncentracja za kierownicą to nie tylko ręce wolne od innych czynności (takich jak obsługa telefonu czy nawigacji), ale przede wszystkim głowa wolna od innych myśli i spraw.

Ładowanie