BETA
Mądry przed szkodą

Zmęczenie gorsze niż alkohol?

Fundacja ZenDriving

Według raportu CIOP z 2013 roku zmęczenie i zaśnięcia za kierownicą stanowią 22,2% wszystkich wypadków drogowych. Dla kierowców jeżdżących przepisowo to właśnie zmęczenie może być największym zagrożeniem. Jak sobie z nim radzić, by bezpiecznie dotrzeć do celu?

Po pierwsze zanim wyruszymy w podróż, warto uwzględnić nasz rytm dobowy oraz godziny, w których nasz organizm wolałby odpoczywać. Oczywiście najmniejsza aktywność naszych funkcji fizjologicznych ma miejsce w nocy – między godziną 24 a 6 rano, z czego godziną najbardziej krytyczną jest 4 w nocy. Badania wskazują, że kierowca po 2 godzinach nocnej jazdy popełnia podobne błędy, jak kierowca, który wypił 2 piwa.

Wielu kierowców jest przekonanych, że ze zmęczeniem walczyć można za pomocą rozmowy z pasażerem, słuchania muzyki, czy wietrzenia auta, jednak jedynym skutecznym sposobem na zmęczenie jest po prostu odpoczynek! W podróży zalecane są postoje średnio co dwie godziny, a jeżeli zmęczenie jest już na tyle silne, że grozi zapadnięciem w mikrodrzemkę podczas jazdy, należy jak najszybciej znaleźć bezpieczne miejsce postojowe i zaznać regenerującej drzemki. Już po 15 minutach lekkiego snu kierowca odzyskuje swoją koncentrację i sprawność.

„Według europejskich danych należymy do narodów, które za kółkiem robią sobie najmniej przerw. Polscy ankietowani przyznali, że przerwę w prowadzeniu samochodu robią sobie średnio po 4 godzinach i 10 minutach jazdy. Tymczasem w Hiszpanii czas ten wyniósł 2 godziny i 47 minut, we Francji 2 godziny i 52 minuty, w Holandii 2 godziny i 54 minuty, a w Wielkiej Brytanii 2 godziny i 55 minut” – donosi wp.pl.

Na zmęczenie za kierownicą wpływa także ogólny stopień codziennego zmęczenia. Zbyt wielka liczba obowiązków, długotrwały stres i nieunormowany tryb życia coraz częściej prowadzą do zespołu chronicznego zmęczenia, który objawia się przewlekłą sennością, znużeniem i zaburzeniami koncentracji.

 


Fundacja ZenDriving
http://fundacjazendriving.pl

Fundacja ZenDriving została założona w kwietniu 2013 roku. Jej głównym celem jest poprawa bezpieczeństwa drogowego poprzez edukowanie i szkolenie kierowców. Uświadamiamy, że koncentracja za kierownicą to nie tylko ręce wolne od innych czynności (takich jak obsługa telefonu czy nawigacji), ale przede wszystkim głowa wolna od innych myśli i spraw.

Ładowanie